SHOWING RESULTS 2016

Class 1:          Small Show Hunter     (RIHS Qualifier 2017)

1st                    Jill Casey, RUBYS PLEASURE

2nd                   Jennifer & Karyn Kennedy, EARL OF GRENANE

3rd                    Fiona Doggett, GRAINNE III

4th                    Sam McAteer, RANDELSTOWN SPRINGFIELD

Class 2:          Lightweight Hunter    (RIHS Qualifier 2017)

1st                    Daphne Tierney, BLOOMFIELD SPOTLIGHT

2nd                   Hugh Newell, DANCING DOMAIN

3rd                    Lyndsey Wylie, FRONTLINE

4th                    Ian Williams, GROVE HILL BOY

Class 3:          Middleweight Hunter (RIHS Qualifier 2017)

1st                    Angus McDonnell, STATESMAN

2nd                   Laura Hazlett, GLENOMRA DUKE

3rd                    Vanessa Ramm, BILLET DOUX

4th                    Daphne Tierney, BLOOMFIELD EXECUTIRE

Class 4:          Heavyweight Hunter  (RIHS Qualifier 2017)

1st                    Terry Johnston, SAMSONS COURT

2nd                   John & Julia Crosbie, MR KINGSLEY

3rd                    Angus McDonnell, PARTY KING

4th                    Mark Eccles, OBSIDAIN SKY

Class 5:          Four-year-old Lightweight Hunter

1st                    Daphne Tierney, BLOOMFIELD ARKLIGHT

2nd                   Hannah Wood, FOLLOW HER HOME

3rd                    Judy Pearson, LORD BARNABY RHODES

4th                    George Chapman, BURNCHURCH LUCIA

Class 6:          Four-year-old Middle/Heavyweight Hunter

1st                    Daphne Tierney, BLOOMFIELD VALHALLA

2nd                   Wendy Phipps, STOCKBROKER

3rd                    Victoria Ormedilla, MASTER FLINT

4th                    Mary Jane Roberts, MR DARCY DANCER

CHAMPION FOUR-YEAR-OLD:        Bloomfield Valhalla

 CHAMPION HUNTER:                         Bloomfield Spotlight

RES.CHAMPION HUNTER:                Statesman

Class 7:          Amateur Ridden Hunter

1st                    Helena Hennessy Ruane, CLONEYHEA CLANCY

2nd                   Imelda O’Donnell, MISS NELL GWYN

3rd                    Rachel Corrigan, HAVINARANT

4th                    Virginia McGrath, PERFECT COUP

Class 8:         Ladies Hunter, Side-Saddle (RIHS Qualifier 2017)

1st                    Antonia de Burgh, GYPSY COBRA CRUIS

2nd                   Helena Hennessy Ruane, CLONEYHEA CLANCY

3rd                    Vanessa Ramm, BILLET DOUX

4th                    Sarah Killeen, ROMA DIAMOND BAY

Class 9:          Riding Horses, exceeding 158 cms

1st                    Patrice Dorney & Daniel Rawluk, SPELLBOUND

2nd                   Imelda O’Donnell, MISS NELL GWYN

3rd                    Aine Keenan, McARDLES TWO TONE

4th                    Hannah Martin, LIMITED EDITION II

Class 10:        Riding Horses, exceeding 148 cms. but not exceeding 158 cms

1st                    Kate McMahon, VIA DEL CORSO

2nd                   Sorcha Dillane, THE KINGS MISTRESS

3rd                    Sarah Conway, ROBINSE

4th                    Liz Higginbotham, AFRAM B

CHAMPION:                         Spellbound

RES.CHAMPION:                Via Del Corso

Class 11:        Coloured Horses, exceeding 158 cms

1st                    Aine Keenan, McARDLES TWO TONE

2nd                   Tom McNamara, SHANBALLY TONTO

3rd                    Rory O’Sullivan Hennessy, HRH QUEEN CHARLOTTE

4th                    Una Morris, TONLEGEE TWO FOR JOY

Class 12:        Coloured Horses, exceeding 148 cms. but not exceeding 158 cms

1st                    Rebecca Rafter, PMR BEAMISH IS BEST

2nd                   Ann-Marie Quinlan, LADY DIVA

3rd                    Mary O’Brien’s LEO

CHAMPION:                          PMR Beamish is Best

RES.CHAMPION:                 McArdles Two Tone

Class 13:        Cobs, light/heavyweight

1st                    Tom McNamara, THE REAL McCOY

2nd                   Sam McAteer, RANDALSTOWN RAFFLES

3rd                    Aimee Donohoe, RABAWN O’GORMAN

4th                    Ann Regan, BARDSTORMER

Class 14:        Maxi Cobs

1st                    Eimear Keogh, BALLUSTREE LITTLE BROOK

2nd                   Lyndsey Wylie, TOMMIE TUCKER

3rd                    Pat Loughlin, CLIFDEN BOTTOMS

CHAMPION:                          Shanbally The Real McCoy

RES.CHAMPION:                Ballustree Little Brook

Class 15:        Weatherbys Thoroughbred Ridden Show Horses

1st                    Robert Armstrong, SEND FOR PADDY

2nd                   Goat Racing Syndicate, FORPADYDEPLASTERER

3rd                    Kate McMahon, VIA DEL CORSO

4th                    Zoe Shannon, WALL WISE

Class 16:        Novice Working Hunter

1st                    Caroline Bjoerk, DSL THE ENTERTAINER

2nd                   Liz Higginbotham, AFRAM B,

3rd                    Lyndsey Wylie, TOMMIE TUCKER

4th                    McLoughlin Bros., GLENMAC

Class 17:        Open Working Hunter (RIHS Qualifier 2017)

1st                    Antonia de Burgh, GYPSY COBRA CRUIS

2nd                   Richard Iggulden, OCS DOUBLE VISION

3rd                    Adrienne Daly & Sarah Steen, SHIRLEYS LOOKOUT

4th                    Zena Ryle, MONEYBALL

Class 18:        Clifden Connemara High Performance Qualifier

Anne Stanley, BOB MARLEY

Sandra Hatton, GLENCARRIG JENNA

Claire Devlin, BLACKWOOD FERNANDO

 

 SHOWJUMPING RESULTS 2016

Tuesday 28 June 2016

Click here for results

Wednesday 29 June 2016

Click here for results